Sony PCVRZ56G Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | PCVRZ56G |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium 4 |
| Processor Speed: | 3.4 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Max System Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR-SDRAM |
| Memory Socket: | DIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | IDE (ATA/EIDE/ATAPI) |
| Interface Connection: | 7 x USB 2.0 Firewire Yes DVI Yes VGA Yes S-Video Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes Modem RJ-11 Yes |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW/CD-RW Combo Hard Drive |
| Hard Drive Capacity: | 250 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Mouse Sub-Woofer |
| Display | |
| Included Monitor: | No |
| Multimedia | |
| Video Bus: | AGP 8X |
| Video Chipset: | ATI RADEON 9600 |
| Installed Video Memory: | 128 MB |
| Included Speakers: | Yes |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Ethernet (10/100 Mbps) Gigabit Ethernet (1000 Mbps) |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows XP Media Center Edition |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower (Midsize) |
| Dimensions | |
| Height: | 15" |
| Width: | 7.75" |
| Depth: | 15.40" |
| Weight: | 31 lb |
| Additional Specifications | |
| Included Speakers: | Yes |
| Product Type: | Desktop Computer |