Sony VGCJS110JS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VGCJS110JS |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium Dual-Core |
| Processor Speed: | 2.2 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Memory Socket: | SODIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 1 x Mini-phone Audio Line In 1 x DC Power Jack 1 x RJ-45 Network 1 x Mini-phone Headphone 1 x 4-pin IEEE 1394a - i.Link 1 x Mini-phone Microphone 1 x S/PDIF Out 5 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Memory Stick PRO SD Card |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Integrated Webcam Keyboard Microphone Mouse Multiple Memory Card Reader |
| Display | |
| Included Monitor: | Yes |
| Display Type: | Active Matrix LCD (TFT) |
| Display Size: | 20.1 in |
| Max Resolution: | 1680 x 1050 |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express 2.0 x16 |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator 4500 MHD |
| Included Speakers: | Yes |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet (100 Mbps) Wireless Ethernet - 11 Mbps IEEE802.11b Wireless Ethernet - 54 Mbps IEEE802.11a Wireless Ethernet - 54 Mbps IEEE802.11g Wireless Ethernet - 540 Mbps IEEE802.11n |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows Vista Home Premium 64-bit |
| Case | |
| Chassis Style: | All-In-One Desktop |
| Height: | 16.1 in |
| Width: | 19.2 in |
| Depth: | 6.2 in |
| Weight: | 18.7 lbs |
| Dimensions | |
| Height: | 16.10" |
| Width: | 19.20" |
| Depth: | 6.18" |
| Weight: | 18.7 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Chassis Color: | Silver |
| System Chipset: | Intel G45 Express Chipset |
| Video Integration: | Motherboard |
| Included Speakers: | Yes |
| Max Shared Video Memory: | 384 MB |
| Included Monitor: | Yes |
| Product Type: | Desktop Computer |