Sony VGCJS155JP Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VGCJS155JP |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core 2 Duo |
| Processor Speed: | 2.53 GHz |
| Cache Size: | 3 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Memory Socket: | 2 Populated |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 500 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11n Gigabit Ethernet Bluetooth Yes |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | Intel Graphics Media Accelerator X4500HD |
| Installed Video Memory: | 1750 MB |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Home Premium x64 |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 1 x Mini-phone Audio In 1 x DC Power Input 1 x RJ-45 Network 1 x Mini-phone Headphone 1 x 4-pin IEEE 1394a - i.Link 1 x Mini-phone Microphone 1 x S/PDIF Out 5 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Display | |
| Display Type: | Active Matrix TFT Color LCD |
| Display Size: | 20 in |
| Max Resolution: | 1680 x 1050 |
| Case | |
| Chassis Style: | All-in-One |
| Height: | 16.1 in |
| Width: | 19.2 in |
| Depth: | 6.8 in |
| Weight: | 18.70 lbs |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Memory Stick Duo Memory Stick PRO Secure Digital (SD) Card |
| Dimensions | |
| Height: | 16.10" |
| Width: | 19.20" |
| Depth: | 6.18" |
| Weight: | 18.70 lb |
| Additional Specifications | |
| Included Monitor: | Yes |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Frequency Band: | Built-in 1.3 MP Motion Eye Camera Built-in Microphone with Face-Tracking Technology |
| Software Included: | Internet Services: AOL 90-Day Risk Free Trial VAIO Software Experience: VAIO MusicBox VAIO Media plus VAIO Movie Story Cl |