Sony VPCL112GXB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Sony |
| SKU: | VPCL112GXB |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium Dual-Core |
| Processor Speed: | 2.7 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 12 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| Memory Socket: | SODIMM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | Audio - Line In (1/8" Mini) Audio - Line Out (1/8" Mini) Audio - Microphone In (1/8" Mini) Audio - RCA Digital Coax (S/PDIF) Bluetooth Ethernet - RJ45 FireWire 400/IEEE 1394 - 4 pin USB - Universal Serial Bus 2.0 |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Memory Stick Duo SD Card |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD+-RW DL |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Number of Storage Drives Included: | 1 |
| Features | |
| Included Devices: | Integrated Webcam Keyboard Microphone Mouse |
| Display | |
| Included Monitor: | Yes |
| Display Type: | LCD |
| Display Size: | 24 in |
| Max Resolution: | 1920 x 1080 |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express 2.0 x16 |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce G210M |
| Number of Video Cards Included: | 1 |
| Installed Video Memory: | 512 MB |
| Included Speakers: | Yes |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows 7 Professional |
| Case | |
| Chassis Style: | All-In-One Desktop |
| Height: | 16.9 in |
| Width: | 22.9 in |
| Depth: | 7.4 in |
| Weight: | 27.6 lbs |
| Dimensions | |
| Height: | 16.90" |
| Width: | 23" |
| Depth: | 7.40" |
| Weight: | 27.6 lbs |
| Additional Specifications | |
| Bus Speed: | 800 MHz |
| Included Speakers: | Yes |
| Included Monitor: | Yes |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Frequency Band: | Built-in Microphone Built-in Motion Eye Camera |
| Software Included: | Supplied Software: Microsoft Works SE 9.0 Microsoft Office Home and Student 2007 60-Day Trial Version The VAIO Software |