ViewSonic VOT120BC1BE0 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | ViewSonic |
| SKU: | VOT120BC1BE0 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.6 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Memory Technology: | DDR2 |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | Ethernet - RJ45 |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Number of Hard Drives Included: | 1 |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet (10/100/1000 Mbps) Wireless Ethernet - IEEE802.11 Draft N Wireless Ethernet - IEEE802.11b Wireless Ethernet - IEEE802.11g |
| Software | |
| Operating System: | Microsoft Windows XP |
| Case | |
| Height: | 5.17 in |
| Width: | 1.5 in |
| Depth: | 4.5 in |
| Weight: | 1.21 lbs |
| Dimensions | |
| Height: | 5.17" |
| Width: | 1.50" |
| Depth: | 4.50" |
| Weight: | 1.21 lbs |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Nettop Computer |
| Product Model: | VOT120 |
| Brand Name: | Viewsonic |
| Processor Model: | N270 |
| 64-bit Processing: | Yes |
| QuickPath Interconnect: | Not Applicable |
| Hyper-Threading: | Yes |
| HyperTransport Speed: | Not Applicable |
| eSATA: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 4 |