ViewSonic VPC101 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | ViewSonic |
| SKU: | VPC101 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Atom |
| Processor Speed: | 1.60 GHz |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Max System Memory: | 2 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Storage | |
| Hard Drive Capacity: | 160 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | IEEE 802.11b/g Ethernet |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse Webcam Yes |
| Display | |
| Display Type: | Active Matrix TFT Color LCD |
| Display Size: | 18.5 in |
| Max Resolution: | 1366 x 768 |
| Case | |
| Chassis Style: | All-in-One |
| Weight: | 11 lbs |
| Expansion Slots | |
| Slots: | Memory Stick Memory Stick PRO MultiMediaCard (MMC) Secure Digital (SD) Card |