Visionman VBBA1PCC00 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Visionman |
| SKU: | VBBA1PCC00 |
| Processor | |
| Processor Speed: | 2.20 GHz |
| Cache Size: | 512 kB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 1 GB |
| Max System Memory: | 16 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA/300 |
| Interface Connection: | 6 x USB 2.0 VGA Yes Ethernet RJ-45 Yes Audio Line In Yes Audio Line Out Yes Modem RJ-11 No |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Storage | |
| Number of Hard Drives Included: | No |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Fast Ethernet |
| Case | |
| Number of Externally 5.25 Bays: | 2 |
| Number of Internal 3.5 Bays: | 3 |
| Dimensions | |
| Height: | 13.7" |
| Width: | 6.9" |
| Depth: | 14" |
| Additional Specifications | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Modem: | No |
| Processor Model: | LE-1250 |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Dual-Layer Media Support: | Not Applicable |
| Labeling Technology: | Not Applicable |
| Hard Drive RPM: | Not Applicable |
| QuickPath Interconnect: | Not Applicable |
| Number of Processors Support: | 1 |
| Hyper-Threading: | Not Applicable |
| vPro Technology: | Not Applicable |
| HyperTransport Speed: | 1600 MHz |
| Number of Total Expansion Bays: | 5 |
| Number of Total Expansion Slots: | 4 |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Hybrid Hard Drive Capacity: | Not Applicable |
| Maximum Power Supply Wattage: | 400 W |
| Audio Line In: | Yes |
| Audio Line Out: | Yes |
| Modem (RJ-11): | No |
| Number of Optical Drives: | No |
| Direct Media Interface: | Not Applicable |
| Operating System Architecture: | Not Applicable |
| Total Number of USB Ports: | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 6 |