Visionman WGMA1A7800 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Visionman |
| SKU: | WGMA1A7800 |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Athlon X2 |
| Processor Speed: | 2.20 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 2 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/±R/±RW |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | ATi Radeon 3200 Radeon 3650 |
| Number of Video Cards Included: | 2 |
| Software | |
| Operating System: | Not Included |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA/300 |
| Interface Connection: | HDMI Digital Audio/Video DVI Digital Video 1 x IEEE 1394a FireWire 1 x eSATA 4 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 15-pin HD-15 VGA Toslink S/PDIF Out |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Frequency Band: | Both ATI cards combined in Crossfire |
| Product Model: | WGMA-1A7800 |
| Brand Name: | Visionman |
| Processor Model: | 4200+ |
| Memory Card Reader: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 4 |
| Labeling Technology: | LightScribe |
| Graphics Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| QuickPath Interconnect: | Not Applicable |
| Number of Processors Support: | 1 |
| HyperTransport Speed: | 2000 MHz |
| RAID Support: | Yes |
| eSATA: | Yes |
| Number of USB Ports: | 4 |
| Audio Line Out: | Yes |
| Total Number of USB Ports: | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 4 |