Visionman WGMA1A7820 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Visionman |
| SKU: | WGMA1A7820 |
| Processor | |
| Processor Class: | AMD Athlon 64 X2 |
| Processor Speed: | 3.10 GHz |
| Cache Size: | 1 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Max System Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD±R/±RW |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | ATi Radeon 3100 |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Home Premium x64 |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 1 x 15-pin HD-15 VGA 6 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x DisplayPort Digital Audio/Video 1 x DVI Digital Video RJ-45 Network |
| Features | |
| Included Devices: | Mouse |
| Additional Specifications | |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Product Model: | WGMA-1A7820 |
| Brand Name: | Visionman |
| Processor Model: | 6000+ |
| Memory Card Reader: | Yes |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Number of Total Memory Slots: | 2 |
| Labeling Technology: | LightScribe |
| QuickPath Interconnect: | Not Applicable |
| RAID Support: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 6 |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
| Total Number of USB Ports: | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 6 |
| Product Line: | WidowPC |