Visionman WGMI1NG760 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Visionman |
| SKU: | WGMI1NG760 |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Pentium |
| Processor Speed: | 2.50 GHz |
| Cache Size: | 2 MB |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 4 GB |
| Memory Technology: | DDR2 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer DVD-RAM/±R/±RW |
| Hard Drive Capacity: | 320 GB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Chipset: | nVIDIA GeForce 9600GT |
| Software | |
| Operating System: | Windows Vista Home Premium x64 |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA |
| Interface Connection: | 6 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB RJ-45 Network Display |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Tower |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Number of PCI-Express x1 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 1 |
| Additional Specifications | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Product Type: | Desktop Computer |
| Product Model: | WGMI-1NG760 |
| Brand Name: | Visionman |
| Processor Model: | E5200 |
| 64-bit Processing: | Yes |
| Dual-Layer Media Support: | Yes |
| Labeling Technology: | LightScribe |
| QuickPath Interconnect: | Not Applicable |
| HyperTransport Speed: | Not Applicable |
| RAID Support: | Yes |
| Network (RJ-45): | Yes |
| Number of USB Ports: | 6 |
| Operating System Architecture: | 64-bit |
| Total Number of USB Ports: | 6 |
| Number of USB 2.0 Ports: | 6 |
| Product Line: | Widow |