Visionman WGMI2X5820A Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Visionman |
| SKU: | WGMI2X5820A |
| Processor | |
| Processor Class: | Intel Core i7 |
| Processor Speed: | 2.66 GHz |
| Number of Installed Processors: | 1 |
| Memory | |
| Installed Memory: | 12 GB |
| Memory Technology: | DDR3 SDRAM |
| Storage | |
| Included Drives: | DVD-Writer |
| Hard Drive Capacity: | 1 TB |
| Modem / Networking | |
| Included Network Card: | Gigabit Ethernet |
| Multimedia | |
| Video Bus: | PCI Express |
| Video Chipset: | NVIDIA GeForce 9800 GT |
| Number of Video Cards Included: | 2 |
| Software | |
| Operating System: | Windows 7 Home Premium x64 |
| System | |
| Drive Controllers: | Serial ATA/300 |
| Interface Connection: | 6 x 4-pin Type A USB 2.0 - USB 1 x Toslink S/PDIF 1 x S/PDIF 1 x IEEE 1394a FireWire Display RJ-45 Network |
| Features | |
| Included Devices: | Keyboard Yes Mouse |
| Case | |
| Chassis Style: | Mini-tower |
| Expansion Slots | |
| Number of PCI Slots: | 2 |
| Number of PCI-Express x4 Slots: | 1 |
| Number of PCI-Express x16 Slots: | 3 |