Avanti DW18 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Avanti |
| SKU: | DW18 |
| Specifications | |
| Color Class: | White |
| Width: | 17.75" |
| Energy Star: | No |
| Quick Wash: | Yes |
| NSF Certified Rinse: | No |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | No |
| Dry Type: | Vented |
| Delay Start: | No |
| Number of Spray Arms: | 2 |
| Rack Material: | Nylon |
| Fold-Down Tines: | No |
| Adjustable Upper Rack: | No |
| Temperature Settings: | 3 |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | No |
| China/Crystal Setting: | Yes |
| Water Heating: | No |
| Water Filtration: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Full Console |
| Electronic Display: | No |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15A |
| Cycles: | 7 |
| Control Type: | Digital and Knobs |
| Depth: | 22" |
| Height: | 32.75" |
| Type: | Built-in |
| Total Capacity: | 8 |
| Volts: | 115 Volts |
| Color: | White |