| Basic Info |
| Brand: | Blomberg |
| SKU: | DW24100W |
| Specifications |
| Amps: | 15 Amps |
| Volts: | 120 Volts |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Child Lock: | No |
| Soil Sensor: | No |
| Heated Dry: | Yes |
| Air Dry: | No |
| Fan Dry: | No |
| Rinse Only Cycle: | No |
| Delicate Cycle: | No |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Filter: | Manual |
| NSF Certified: | Yes |
| Steam Wash: | No |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Rack Material: | Nylon |
| Color Class: | White |
| Noise Level: | 50 dBA |
| Quick Wash: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Cutout Height: | 32.5" - 36.25" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | Yes |
| Accepts Panels: | No |
| Cycles: | 4 |
| Depth: | 21.63" |
| Height: | 32.25" |
| Width: | 23.56" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | White |