Blomberg DWS54100SS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Blomberg |
| SKU: | DWS54100SS |
| Specifications | |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 50 dBA |
| Quick Wash: | Yes |
| Exterior Width: | 18" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Cutout Height: | 32.5" - 36.25" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 18" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | Yes |
| Accepts Panels: | No |
| Cycles: | 4 |
| Depth: | 21.63" |
| Height: | 32.25" |
| Width: | 17.56" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 8 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |