| Basic Info |
| Brand: | Blomberg |
| SKU: | DWS55100FBI |
| Specifications |
| Rinse Only Cycle: | No |
| Filter: | Manual |
| Condensate Dry: | Yes |
| Water Usage Per Cycle: | 3.07 Gallons |
| Overflow Protection: | Auto Volume Sensor |
| Maximum Water Temperature: | 167 Degrees F |
| Outlet Hose Length: | 76.75" |
| Annual Water Consumption: | 275 Gallons |
| Status Light: | No |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | Yes |
| Inlet Size: | .375" |
| Cutlery Basket: | Yes |
| Folding Tines: | Yes |
| Turbidity Sensor: | Yes |
| Color Class: | Panel Ready |
| Minimum Water Pressure: | 5 PSI |
| Number Of Functions: | 4 |
| Noise Level: | 49 dBA |
| Annual Energy Consumption: | 220 kWhr |
| Energy Efficiency Class: | Tier 3 |
| NSF Certified: | No |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Motor Type: | Brushless Direct Current |
| Air Dry: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Number of Racks: | 2 |
| Wash Levels: | 8 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Exterior Width: | 18" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Rack Material: | Nylon |
| Cutout Height: | 34" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 18" |
| Wattage: | 1400 Watts |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | Yes |
| Accepts Panels: | Yes |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 8 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 21.625" |
| Height: | 32.25"" |
| Width: | 17.625" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 8 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Panel Ready |