| Basic Info |
| Brand: | Blomberg |
| SKU: | DWT25200SSWS |
| Specifications |
| Heated Dry: | No |
| Air Dry: | No |
| Fan Dry: | No |
| Condensate Dry: | Yes |
| NSF Certified: | No |
| Rack Material: | Nylon |
| Status Light: | No |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| RoHS compliant: | Yes |
| Antibacterial Seal: | No |
| Salt Indicator: | Yes |
| Soil Sensor: | No |
| Turbidity Sensor: | Yes |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Rinse Aid Indicator: | Yes |
| Noise Level: | 50 dBA |
| Water Softener: | Yes |
| Water Consumption: | 3.5 gal/cycle |
| Rinse Only Cycle: | No |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | No |
| Drying System: | Condensation |
| Door Color: | Stainless Steel |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Cutout Height: | 34" - 36.25" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Energy Consumption: | 260 kWh/year |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 21.625" |
| Height: | 33.875" |
| Width: | 23.562" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Weight: | 94 Lbs. |
| Color: | Stainless Steel |