Blomberg DWT25502B Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Blomberg |
| SKU: | DWT25502B |
| Specifications | |
| Water Usage Per Cycle: | 3.13 Gallons |
| Overflow Protection: | Auto Volume Sensor |
| Maximum Water Temperature: | 167 Degrees F |
| Outlet Hose Length: | 76.75" |
| Annual Water Consumption: | 281 Gallons |
| Inlet Size: | .375" |
| Folding Tines: | Yes |
| Turbidity Sensor: | Yes |
| Color Class: | Black |
| Minimum Water Pressure: | 5 PSI |
| Number Of Functions: | 4 |
| Noise Level: | 48 dBA |
| Water Softener: | No |
| Annual Energy Consumption: | 255 kWhr |
| Energy Efficiency Class: | Tier 1 |
| NSF Certified: | No |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Motor Type: | Brushless Direct Current |
| Delay Wash: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Warranty Terms: | 2 Year Parts / 1 Year Labor 5 Years on Racks and Electrical Board Lifetime on Tub/Liner |
| Number of Racks: | 2 |
| Wash Levels: | 5 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Filter: | Manual |
| Quick Wash: | Yes |
| series: | DWT 25502 |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Rack Material: | Nylon |
| Cutout Height: | 34" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Wattage: | 1400 Watts |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 22.5" |
| Height: | 33.875" |
| Width: | 23.5625" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Display Type: | LCD |
| Color: | Black |