Blomberg DWT36241 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Blomberg |
| SKU: | DWT36241 |
| Specifications | |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Warranty Conditions: | 1 Year Parts and Labor |
| CEE Rating: | No |
| Noise Level: | 50 dBA |
| Hertz: | 60Hz |
| Warranty Terms: | 1 Year |
| Quick Wash: | Yes |
| NSF Certified Rinse: | Yes |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | No |
| Dry Type: | Heated |
| Delay Start: | Yes |
| Number of Spray Arms: | 2 |
| Rack Material: | Nylon |
| Fold-Down Tines: | Yes |
| Adjustable Upper Rack: | Yes |
| Temperature Settings: | 5 |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | No |
| China/Crystal Setting: | Yes |
| Water Heating: | Yes |
| Water Filtration: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| Electronic Display: | Yes |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15A |
| Cycles: | 6 |
| Volts: | 120 Volts |
| Control Type: | Digital |
| Depth: | 21.63" |
| Height: | 33.88" |
| Width: | 23.56" |
| Type: | Built-in |
| Total Capacity: | 12 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |