| Basic Info |
| Brand: | Blomberg |
| SKU: | DWT55100SS |
| Specifications |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| NSF Certified: | No |
| Steam Wash: | No |
| Rack Material: | Nylon |
| AquAvoid: | Yes |
| Warranty Conditions: | 1 Year Parts and Labor |
| Color Class: | Stainless Steel |
| CEE Rating: | No |
| Noise Level: | 52 dBA |
| Hertz: | 60Hz |
| Star-K Certified: | No |
| Warranty Terms: | 1 Year |
| Calrod Heater Watts: | 500 |
| Quick Wash: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| NSF Certified Rinse: | Yes |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Dry Type: | Static |
| Adjustable Upper Rack: | Yes |
| Temperature Settings: | 3 |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | Yes |
| China/Crystal Setting: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | Yes |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 21.625" |
| Height: | 33.875" |
| Width: | 23.5625" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 12 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |