Blomberg DWT59500SS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Blomberg |
| SKU: | DWT59500SS |
| Specifications | |
| Water Usage Per Cycle: | 2.4 Gallons |
| Overflow Protection: | Auto Volume Sensor |
| Maximum Water Temperature: | 167 Degrees F |
| Outlet Hose Length: | 76.75" |
| Annual Water Consumption: | 215 Gallons |
| Status Light: | Yes |
| Fan Dry: | Yes |
| Steam Wash: | Yes |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Inlet Size: | .375" |
| Folding Tines: | Yes |
| Soil Sensor: | No |
| Turbidity Sensor: | Yes |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Minimum Water Pressure: | 5 PSI |
| Number Of Functions: | 5 |
| Noise Level: | 42 dBA |
| Rinse Only Cycle: | No |
| Annual Energy Consumption: | 255 kWhr |
| Energy Efficiency Class: | Tier 3 |
| NSF Certified: | No |
| Heated Dry: | No |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Motor Type: | Brushless Direct Current |
| Air Dry: | No |
| Delay Wash: | No |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Warranty Terms: | 2 Year Parts 1 Year Labor 5 Years on Racks/Electrical Board Lifetime Warranty on Stainless Steel |
| Number of Racks: | 3 |
| Wash Levels: | 5 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Filter: | Self-Cleaning |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | No |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Cutout Height: | 34" - 36.25" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Wattage: | 1400 Watts |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 9 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 21.625" |
| Height: | 33.875" |
| Width: | 23.5625" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Display Type: | LCD |
| Color: | Stainless Steel |