| Basic Info |
| Brand: | Blomberg |
| SKU: | DWT81800SSWS |
| Specifications |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Width: | 23.5625" |
| Cutout Width: | 24" |
| Cutout Height: | 34.25" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Amps: | 15 Amps |
| Volts: | 120 Volts |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Water Softener: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Status Light: | Yes |
| Condensate Dry: | No |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Color: | Fingerprint-Free Stainless Steel |
| Filter: | Manual |
| Type: | Built In |
| ADA Compliant: | No |
| Energy Star: | Yes |
| Steam Wash: | No |
| Quick Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | No |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Tall Tub: | Yes |
| Number of Racks: | 3 |
| Noise Level: | 45 dBA |
| Height: | 33.875" |
| Depth: | 22.4375" |
| Exterior Width: | 24" |
| Accepts Panels: | No |
| Capacity: | 16 Place Settings |
| Cycles: | 8 |
| Control Style: | Fully Integrated |
| Color Class: | Stainless Steel |