| Basic Info |
| Brand: | Bosch Benchmark |
| SKU: | SHE89PW55N |
| Specifications |
| AquaStop: | Yes |
| RackMatic: | Yes |
| MyWay Rack: | Yes |
| Cutout Minimum Width: | 23.625" |
| Condensate Dry: | Yes |
| Status Light: | No |
| Fan Dry: | No |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Soil Sensor: | Yes |
| Exterior Options: | Stainless Steel Door with Recessed Handle |
| Video Demo 2: | https://www.youtube.com/embed/CW_-ZvawTjY |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 39 dBA |
| Handle Style: | Recessed Handle |
| Water Softener: | Yes |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Current: | 12 Amps |
| NSF Certified: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Air Dry: | No |
| Delay Wash: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Video Demo: | https://www.youtube.com/embed/7YJ6LunX2Mg |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Warranty Terms: | Limited 1 Year Parts and Labor |
| Number of Racks: | 3 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Filter: | Manual |
| Quick Wash: | No |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Cutout Height: | 33.875" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24.25" |
| Wattage: | 1300 Watts |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 7 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 23.75" |
| Height: | 33.875" |
| Width: | 23.563" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 16 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |