Bosch Benchmark SHV89PW73N Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Bosch Benchmark |
| SKU: | SHV89PW73N |
| Specifications | |
| Number of Options: | 7 |
| Water Usage Per Cycle: | 2.9 |
| Energy Efficiency Glass: | Tier 1 |
| Adjustable Feet: | Yes |
| Width: | 23.5625" |
| Cutout Width: | 24" |
| Cutout Height: | 34.125" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Wattage: | 1440 Watts |
| Amps: | 15 Amps |
| Volts: | 120 Volts |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Water Softener: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Condensate Dry: | Yes |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Touch Sensitive Controls: | Yes |
| Color: | Panel Ready |
| Type: | Built In |
| ADA Compliant: | No |
| Energy Star: | Yes |
| Quick Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | No |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Number of Racks: | 3 |
| Noise Level: | 39 dBA |
| Height: | 34.0625" |
| Depth: | 21.625" |
| Exterior Width: | 24" |
| Accepts Panels: | Yes |
| Capacity: | 15 Place Settings |
| Cycles: | 7 |
| Control Style: | Fully Integrated |
| Color Class: | Panel Ready |