| Basic Info |
| Brand: | Bosch Benchmark |
| SKU: | SHV9PT53UC |
| Specifications |
| Color Class: | Panel Ready |
| Condensate Dry: | Yes |
| Status Light: | Yes |
| Fan Dry: | No |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Soil Sensor: | No |
| Total Annual Water Consumption: | 624 gallons |
| Length Inlet Hose: | 55" |
| Noise Level: | 39 dBA |
| Water Softener: | Yes |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Air Dry: | No |
| Delay Wash: | Yes |
| Total annual energy consumption (kWh): | 239 kWh |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Load Sensor: | Yes |
| Concealed Heating Element: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Number of Racks: | 3 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Filter: | Self-Cleaning |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Cutout Height: | 34.125" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" - 24.5" |
| Wattage: | 1300 Watts |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | Yes |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 21.63" |
| Height: | 34.13" |
| Width: | 23.56" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 15 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Panel Ready |