| Basic Info |
| Brand: | Bosch Benchmark |
| SKU: | SHX8PT55UC |
| Specifications |
| Status Light: | Yes |
| Fan Dry: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Soil Sensor: | No |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 40 dBA |
| Rinse Only Cycle: | No |
| NSF Certified: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Air Dry: | No |
| Delay Wash: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Video Demo: | http://webapps.easy2.com/cm/masterflash/generic_index.asp?page_id=36561749&buyhide=1 |
| Star-K Certified: | No |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | No |
| series: | 800 Plus |
| Exterior Width: | 24" |
| NSF Certified Rinse: | Yes |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | No |
| Dry Type: | Both |
| Delay Start: | Yes |
| Rack Material: | Nylon |
| Fold-Down Tines: | Yes |
| Adjustable Upper Rack: | Yes |
| Cutout Height: | 34.125" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Wattage: | 1300 Watts |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | Yes |
| China/Crystal Setting: | Yes |
| Water Heating: | Yes |
| Water Filtration: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| Electronic Display: | Yes |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 6 |
| Volts: | 120 Volts |
| Total Capacity: | 16 Place Settings |
| Control Type: | Touch Sensor |
| Depth: | 23.75" |
| Height: | 33.875" |
| Width: | 23.5625" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 16 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |