Brama BRDWSH01S Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Brama |
| SKU: | BRDWSH01S |
| Specifications | |
| Interior Lighting: | Yes |
| Detergent and Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Status Light: | Yes |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | Yes |
| Touch Sensitive Controls: | Yes |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 44 dBA |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Number of Racks: | 3 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Filter: | Manual |
| Quick Wash: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Control Style: | Fully Integrated |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 6 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24.5" |
| Height: | 33.75" |
| Width: | 23.875" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |