Dacor DDW24T999BB Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Dacor |
| SKU: | DDW24T999BB |
| Specifications | |
| Color Class: | Panel Ready |
| Noise Level: | 44 dBA |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Number of Racks: | 3 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Delicate Cycle: | Yes |
| series: | Heritage |
| Exterior Width: | 24" |
| Cutout Height: | 32.33" - 34.75" |
| Cutout Depth: | 22.75" |
| Cutout Width: | 23.75" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | Yes |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 7 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 21.583" |
| Height: | 32.25" |
| Width: | 23.583" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Panel Ready |