| Basic Info |
| Brand: | DCS |
| SKU: | DD24DVT7 |
| Specifications |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Wattage: | 1300 Watts |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Soil Sensor: | No |
| Status Light: | No |
| Heated Dry: | No |
| Air Dry: | No |
| Fan Dry: | Yes |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | Yes |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| NSF Certified: | No |
| Steam Wash: | No |
| Subtype: | Double Drawer |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Stainless Interior: | Yes |
| Noise Level: | 44 dBA |
| Star-K Certified: | No |
| Quick Wash: | No |
| Exterior Width: | 24" |
| Quick Wash Setting: | No |
| NSF Certified Rinse: | No |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | No |
| Dry Type: | Both |
| Delay Start: | Yes |
| Number of Spray Arms: | 2 |
| Fold-Down Tines: | Yes |
| Adjustable Upper Rack: | Yes |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | No |
| China/Crystal Setting: | No |
| Water Heating: | No |
| Water Filtration: | No |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | No |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | Yes |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 9 |
| Volts: | 120 Volts |
| Control Type: | Digital |
| Depth: | 22.6875" |
| Height: | 36.375" |
| Width: | 23.8125" |
| Type: | Drawers |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | No |
| Color: | Stainless Steel |