Electrolux Icon E24ID74QPS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Electrolux Icon |
| SKU: | E24ID74QPS |
| Specifications | |
| Fan Dry: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | Yes |
| Touch Sensitive Controls: | Yes |
| Water Usage (Gallons) - Normal Cycle: | 4.0 - 8.0 |
| Sure-2-Fit Rack System: | Yes |
| Leak-Detection System: | Yes |
| Aqua-Lux Wash System: | Yes |
| Luxurt-Clean Technology: | Yes |
| SateliteSpray Arm: | Yes |
| ProClean Wash System: | Yes |
| LED Indicator Lights: | Yes |
| Integrated IQ-Touch Controls: | Yes |
| Theatre LED Lighting: | Yes |
| Custom-Set Options: | Yes |
| Luxury-Hold Door: | Yes |
| Luxury-Quiet Sound Package: | Yes |
| Soil Sensor: | No |
| Adjustable Rinse Aid Dispenser with Indicator: | Yes |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Water Inlet Location: | Left Bottom Front |
| Adjustable Height: | Yes |
| Noise Level: | 43 dBA |
| Integral Air Gap on Supply: | Yes |
| Water Pressure: | 15 - 120 |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Maximum Height: | 35.75" |
| Depth with Door at 90 Degrees: | 50.25" |
| NSF Certified: | Yes |
| Heated Dry: | No |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Connected Load (kW Rating) @ 120 Volts: | 1.44 |
| Power Supply Connection Location: | Right Bottom Front |
| Air Dry: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Video Demo: | https://www.youtube.com/embed/lr6uApchRDo |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Wash Cycles: | Auto Wash Delicate Eco Wash Favorite Heavy Normal Perfect Stemware 30-Min. Fast Wash Rinse O |
| Leveling Legs: | Yes |
| Hard Food Disposer: | No |
| Delay Start: | Yes |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 10 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24.25" |
| Height: | 33.75" |
| Width: | 23.75" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Weight: | 110 lbs. |
| Color: | Stainless Steel |