| Basic Info |
| Brand: | Electrolux Icon |
| SKU: | EDW7505HPS |
| Specifications |
| Depth (with Front Panel in 90 Open Position): | 49.875" |
| Warranty Conditions: | Parts and Labor |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 49 dBA |
| Usage: | Residential |
| Panel Ready: | Yes |
| Star-K Certified: | No |
| Warranty Terms: | 1 Year |
| Frequency: | 60 Hz |
| Quick Wash: | No |
| series: | Professional |
| Exterior Width: | 24" |
| NSF Certified Rinse: | Yes |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | No |
| Dry Type: | Both |
| Delay Start: | Yes |
| Number of Spray Arms: | 3 |
| Rack Material: | Nylon |
| Fold-Down Tines: | Yes |
| Adjustable Upper Rack: | Yes |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Heavy Duty Wash: | No |
| Sensor Clean: | Yes |
| China/Crystal Setting: | No |
| Water Heating: | Yes |
| Water Filtration: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| Electronic Display: | Yes |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | Yes |
| Amps: | 15 |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Total Capacity: | 12 Place Settings |
| Control Type: | Digital |
| Depth: | 24.625" |
| Height: | 3.875" |
| Width: | 23.75" |
| Type: | Built In |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |