| Basic Info |
| Brand: | Electrolux |
| SKU: | EIDW1805KS |
| Specifications |
| Cutout Width: | 18" |
| Cutout Height: | 34.875" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Status Light: | Yes |
| Fan Dry: | No |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Soil Sensor: | No |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 52 dBA |
| Rinse Only Cycle: | No |
| NSF Certified: | Yes |
| Heated Dry: | No |
| Adjustable Racks: | No |
| Air Dry: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Video Demo: | http://content.webcollage.net/appliancesconnection/product-content-page?wcpid=electroluxus-eidw1805k |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Warranty Terms: | 1 Year |
| Filter: | Manual |
| Quick Wash: | No |
| Delicate Cycle: | No |
| series: | IQ-Touch |
| Exterior Width: | 18" |
| NSF Certified Rinse: | Yes |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | No |
| Dry Type: | Both |
| Delay Start: | Yes |
| Number of Spray Arms: | 2 |
| Rack Material: | Nylon |
| Fold-Down Tines: | No |
| Adjustable Upper Rack: | No |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| China/Crystal Setting: | No |
| Water Heating: | Yes |
| Water Filtration: | No |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | Yes |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 23" |
| Height: | 32.5" |
| Width: | 17.625" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 12 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |