Equator ST6501 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Equator |
| SKU: | ST6501 |
| Specifications | |
| Width: | 23.6" |
| Delay Wash: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Fan Dry: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |
| Height: | 36" |
| Depth: | 26" |
| Double Drying: | Yes |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 52 dB |
| Exterior Width: | 24" |
| Delay Start: | Up to 24 Hours |
| Energy Consumption: | 249 kwh per Year |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Cycles: | 6 |
| Control Type: | Electronic |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | No |
| Display Type: | LED |