Equator WB80 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Equator |
| SKU: | WB80 |
| Specifications | |
| Dimension (HxWxD in.): | 235" |
| Indicator Display: | Remaining Time / Delay Time / Diagnostic Code |
| Color of Basket: | Grey |
| Color Class: | White |
| Noise Level: | 55 dB |
| Wash Programs: | Heavy Normal Quick Wash China Crystal Rinse |
| Built In Water Heater: | Yes |
| Frequency: | 60Hz |
| Quick Wash: | Yes |
| Drying System: | Heated Dry |
| Power Consumption: | 110W |
| Net Weight: | 85.8 lbs. |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | No |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | Yes |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 6 Amps |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 21.1" |
| Height: | 32.5" |
| Width: | 23.5 |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 12 Place Settings |
| Energy Star: | No |
| Color: | White |