| Basic Info |
| Brand: | Fisher Paykel |
| SKU: | DD24DAX8 |
| Specifications |
| Warranty Terms: | 1 Year Parts & Labor |
| Status Light: | No |
| Fan Dry: | Yes |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | Yes |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Kickstrip: | 1 |
| Utensil Tray: | 4 |
| Flood Protection: | 3 Stages |
| Electronic Fault/Diagnostic Indicator: | Yes |
| One Button Start: | Yes |
| Key Lock: | Yes |
| Place Setting per Drawer: | 7 |
| Cutlery Basket: | 2 |
| Soil Sensor: | No |
| Max Height: | 34.94" |
| Water Usage: | 2 Gallons |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Rinse Aid Indicator: | Yes |
| Wash Programs: | 6 |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | No |
| Heated Dry: | No |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Air Dry: | No |
| Delay Wash: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Filter: | Self-Cleaning |
| Quick Wash: | No |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Wash Options: | 9 |
| series: | DishDrawer |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Delay Start: | Yes |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Semi-Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 9 |
| End of Cycle Signal: | Yes |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 22.56" |
| Height: | 32.28" |
| Width: | 23.6" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |