Fisher Paykel DD24DCTB9N Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fisher Paykel |
| SKU: | DD24DCTB9N |
| Specifications | |
| Condensate Dry: | Yes |
| Fan Dry: | Yes |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | Yes |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Minimum Height: | 34" |
| Soil Sensor: | No |
| Color Class: | Black |
| Noise Level: | 44 dBA |
| Water Softener: | No |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Warranty Terms: | Limited 2 Year Parts and Labor |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Cutout Height: | 34" |
| Cutout Depth: | 22.063" |
| Cutout Width: | 23.625" |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 15 |
| Sabbath Mode: | Yes |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 22.563" |
| Height: | 34" |
| Width: | 23.563" |
| Style: | Double |
| Type: | Drawer |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Black |