| Basic Info |
| Brand: | Fisher Paykel |
| SKU: | DD24DHTI7 |
| Specifications |
| Drawer Style: | Tall Double with Water Softener |
| Condensate Dry: | No |
| Status Light: | No |
| Fan Dry: | Yes |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | Yes |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Minimum Height: | 34.031" |
| Cutlery Baskets: | 2 |
| Soil Sensor: | No |
| Color Class: | Panel Ready |
| Number of Drawers: | 2 |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | No |
| Heated Dry: | No |
| Adjustable Racks: | No |
| Air Dry: | No |
| Delay Wash: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Warranty Terms: | 1 Year Manufacturer's Warranty |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Handle Type: | Not Included |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Cutout Height: | 34.031" |
| Cutout Depth: | 22.0625" |
| Cutout Width: | 23.625" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | Yes |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 9 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 21.78" |
| Height: | 36.375" |
| Width: | 23.5625" |
| Type: | Drawers |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Panel Ready |