| Basic Info |
| Brand: | Fisher Paykel |
| SKU: | DD24DI9N |
| Specifications |
| Status Light: | No |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | Yes |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Minimum Height: | 32.313" |
| Color Class: | Panel Ready |
| Noise Level: | 44 dBA |
| Water Softener: | No |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Adjustable Racks: | No |
| Air Dry: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Video Demo: | https://www.youtube.com/embed/AaTQBK8_Ka8 |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Warranty Terms: | Limited 2 Year Parts and Labor |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Rack Material: | Nylon |
| Cutout Height: | 32.313" |
| Cutout Depth: | 22.063" |
| Cutout Width: | 23.625" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | Yes |
| Accepts Panels: | Yes |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 15 |
| Sabbath Mode: | Yes |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 22.5" |
| Height: | 32.3125" |
| Width: | 23.56" |
| Type: | Double Drawer |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | No |
| Color: | Panel Ready |