| Basic Info |
| Brand: | Fisher Paykel |
| SKU: | DD24SCHTX7 |
| Specifications |
| Cutout Width: | 23.625" |
| Cutout Height: | 18" |
| Cutout Depth: | 22.0625" |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Soil Sensor: | No |
| Status Light: | No |
| Heated Dry: | No |
| Air Dry: | No |
| Fan Dry: | Yes |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | Yes |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| NSF Certified: | Yes |
| Steam Wash: | No |
| Capacity: | 7 Place Settings |
| Warranty Conditions: | Parts and Labor |
| Color Class: | Stainless Steel |
| CEE Rating: | CEE Tier 1 |
| Stainless Interior: | No |
| Noise Level: | 45 dBA |
| Sub-Series: | Tall |
| Usage: | Residential |
| Star-K Certified: | No |
| Warranty Terms: | 1 Year |
| Quick Wash: | Yes |
| Material: | Stainless Steel |
| series: | DishDrawer |
| Exterior Width: | 24" |
| Quick Wash Setting: | Yes |
| NSF Certified Rinse: | No |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | No |
| Dry Type: | Vented |
| Delay Start: | Yes |
| Number of Spray Arms: | 1 |
| Fold-Down Tines: | Yes |
| Adjustable Upper Rack: | Yes |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | No |
| China/Crystal Setting: | Yes |
| Water Heating: | Yes |
| Water Filtration: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | No |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Semi-Integrated |
| Electronic Display: | Yes |
| ADA Compliant: | Yes |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 5.8 Amps |
| Cycles: | 9 |
| Volts: | 120 Volts |
| Total Capacity: | 7 Place Settings |
| Control Type: | Digital |
| Depth: | 22.0625" |
| Height: | 17.875" |
| Width: | 23.5625" |
| Type: | Drawers |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |