| Basic Info |
| Brand: | Fisher Paykel |
| SKU: | DD24SDFTX6 |
| Specifications |
| Color Class: | Stainless Steel Flat Door |
| series: | DishDrawer |
| Star-K Certified: | No |
| Quick Wash: | Yes |
| NSF Certified Rinse: | Yes |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | No |
| Dry Type: | Vented |
| Delay Start: | Yes |
| Number of Spray Arms: | 1 |
| Rack Material: | PVC |
| Fold-Down Tines: | Yes |
| Adjustable Upper Rack: | Yes |
| Heavy Duty Wash: | Yes |
| Sensor Clean: | Yes |
| China/Crystal Setting: | Yes |
| Water Heating: | Yes |
| Water Filtration: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | No |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Semi-Integrated |
| Electronic Display: | Yes |
| ADA Compliant: | Yes |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15A |
| Cycles: | 9 |
| Volts: | 120 Volts |
| Control Type: | Digital |
| Depth: | 22.875" |
| Height: | 17" |
| Width: | 23.625" |
| Type: | Drawers |
| Total Capacity: | 6 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel Flat Door |