| Basic Info |
| Brand: | Fisher Paykel |
| SKU: | DD24SHTI7 |
| Specifications |
| Depth with Door Opened: | 42.53" |
| Condensate Dry: | No |
| Status Light: | Yes |
| Fan Dry: | Yes |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | Yes |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Cutlery Basket: | Yes |
| Remote Controller: | Yes |
| Soil Sensor: | No |
| Color Class: | Panel Ready |
| Drawer Style: | Tall Single with Softener |
| Filtration Type: | 3 Stage |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | No |
| Heated Dry: | No |
| Adjustable Racks: | No |
| Air Dry: | No |
| Delay Wash: | No |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Warranty Terms: | Limited 3 Years on Parts and Labor |
| Number of Racks: | 1 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Handle Type: | Not Included |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Cutout Height: | 18" |
| Cutout Depth: | 22.0625"" |
| Cutout Width: | 23.625" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | Yes |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Wire: | 3 |
| Cycles: | 9 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 21.78" |
| Height: | 17.875" |
| Width: | 23.5625" |
| Type: | Drawers |
| Capacity: | 7 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Panel Ready |