Fisher Paykel DD24SV2T9 Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Fisher Paykel |
| SKU: | DD24SV2T9 |
| Specifications | |
| Warranty Terms: | 1 Year Parts and Labor |
| Volts: | 120 Volts |
| series: | Professional |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Quiet Performer: | Yes |
| DishDrawer Technology: | Yes |
| Status Light: | Yes |
| Fan Dry: | Yes |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | Yes |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Depth without Handle: | 22.69" |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Cutout Height: | 17.94" |
| Cutout Depth: | 22.063" |
| Cutout Width: | 24" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | Yes |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 9 |
| Depth: | 22.69" |
| Height: | 17.875" |
| Width: | 23.82" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 7 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |