| Basic Info |
| Brand: | Frigidaire Professional |
| SKU: | FPID2497RF |
| Specifications |
| Video Demo: | https://www.youtube.com/embed/fKHlS_lnhgA |
| Cutout Height (Max.): | 35.75" |
| Cutout Height (Min.): | 34" |
| Small Items Cover: | 3 |
| SpaceWise Silverware Basket: | 3-Piece Split |
| Stemware Grips: | 6 |
| Delicate-Care Soft Grips: | Yes |
| SpaceWise Upper Rack: | Yes |
| Rack Design: | Deluxe |
| NSF Certified Sanitize Rinse: | Yes |
| Heat / No Heat Dry: | Yes |
| Cycle Complete Floor Beam Indicator: | LED |
| AquaSurge Technology: | Yes |
| PowerSense Technology: | Yes |
| Wash Speeds: | Variable |
| Low Rinse-Aid Indicator Light: | Yes |
| Stay-Put Door Hinge Design: | Yes |
| Control Design: | Fully-Integrated Pro-Select |
| Cycle Indicator Light: | Yes |
| Wash Arm: | OrbitPower |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Water Inlet Location: | Bottom Left |
| Adjustable Rack Height: | Yes |
| Rack Handles: | Yes |
| Noise Level: | 49 db |
| Amps @ 120 Volts: | 15 |
| Water Pressure (PSI): | 20 - 120 |
| Water Usage (Gallons): | 4.0 - 8.0 |
| Integral Air Gap on Supply: | Yes |
| Rack Coating: | Nylon TufRacks |
| Door Latch: | Yes |
| Hi-Temp Wash: | Yes |
| Cup shelves: | 2 |
| NSF Certified: | Yes |
| Connected Load (kW Rating) @ 120 Volts: | 1.44 |
| Power Supply Connection Location: | Right Bottom Front |
| Voltage Rating: | 120V / 60 Hz / 15A |
| Control Lock: | Yes |
| Digital Display: | Yes |
| Lower Rack: | Yes |
| Wash Levels: | 5 |
| Filter: | Stainless Steel |
| Quick Wash: | Yes |
| Wash System: | Direct Feed |
| Drying System: | PowerPlus Dry |
| Sound Package: | SilentDesign |
| Exterior Width: | 24" |
| Leveling Legs: | 3 |
| Hard Food Disposer: | N/A |
| Delay Start: | 1-24 Hour |
| Fold-Down Tines: | Yes |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Cycles: | 7 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24.25" |
| Height: | 33.75" |
| Width: | 24" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |