Frigidaire Professional FPID2498SF Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | Frigidaire Professional |
| SKU: | FPID2498SF |
| Specifications | |
| Hard Food Disposer: | No |
| Depth with Door Opened: | 50.25" |
| Condensate Dry: | No |
| Status Light: | No |
| Fan Dry: | No |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | Yes |
| Soil Sensor: | No |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 47 dBA |
| Water Softener: | No |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Air Dry: | No |
| Delay Wash: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Number of Racks: | 3 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Cabinet Depth: | 22.5" |
| Exterior Width: | 24" |
| Leveling Legs: | Yes |
| Rack Material: | Nylon |
| Cutout Height: | 34" - 35.75" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 7 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24.25" |
| Height: | 33.75" |
| Width: | 24" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |