| Basic Info |
| Brand: | Frigidaire |
| SKU: | DGBD2438PF |
| Specifications |
| Status Light: | Yes |
| Fan Dry: | No |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Soil Sensor: | No |
| Smudge Proof: | Yes |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 55 dBA |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Adjustable Racks: | No |
| Air Dry: | No |
| Delay Wash: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Video Demo: | http://content.webcollage.net/appliancesconnection/product-content-page?wcpid=frigidaireus-dgbd2438p |
| Tub Material: | Plastic |
| Warranty Terms: | One Year Limited Warranty |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| UPC Code: | 0-12050-11435-9 |
| Filter: | Self-Cleaning |
| Quick Wash: | No |
| Delicate Cycle: | No |
| series: | Gallery |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Rack Material: | Nylon |
| Cutout Height: | 34" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Rinse Aid Dispenser: | Adjustable with Indicator |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 4 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 25" |
| Height: | 33.5" |
| Installation Type: | Built In |
| Width: | 24" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |