| Basic Info |
| Brand: | Fulgor Milano |
| SKU: | F6PDW24SS1 |
| Specifications |
| Capacity: | 13 Place Settings |
| Acoustic End Signal: | Yes |
| Status Light: | Yes |
| Fan Dry: | No |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | Yes |
| Touch Sensitive Controls: | No |
| Basket Color: | Grey |
| Soil Sensor: | No |
| Exterior Options: | Stainless Steel with Professional Handle |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 50 dBA |
| Rinse Only Cycle: | No |
| Maximum Depth: | 35.75" |
| NSF Certified: | No |
| Heated Dry: | Yes |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Air Dry: | No |
| Delay Wash: | Yes |
| Variable Spray Pressure: | No |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Frequency: | 60 Hz |
| Filter: | Manual |
| Heating Element: | Concealed |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | No |
| series: | 600 |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Cutout Height: | 33.875" |
| Cutout Depth: | 22.625" |
| Cutout Width: | 23.625" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | Yes |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 9 |
| Volts: | 115 Volts |
| Depth: | 23.1875" |
| Height: | 33.8125" |
| Width: | 23.5625" |
| Type: | Built In |
| Energy Star: | No |
| Color: | Stainless Steel |