| Basic Info |
| Brand: | GE |
| SKU: | GDF520PMJES |
| Specifications |
| Warranty Terms: | 1 Year Parts & Labor |
| Delay Wash: | Yes |
| Status Light: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Air Dry: | No |
| Fan Dry: | No |
| Filter: | Manual |
| Steam Wash: | Yes |
| Tub Material: | Plastic |
| Height With Legs Extended: | 34.625" |
| Color Class: | Slate |
| Door Insulation: | Insulation Mastic |
| Noise Level: | 54 dBA |
| NSF Certified: | Yes |
| Motor Type: | Single Speed |
| Parts and Labor: | 1 Year |
| Latch: | Center Pull |
| Frequency: | 60 Hz |
| Quick Wash: | No |
| Door Style: | Long Door |
| series: | Slate |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Cutout Height: | 33.5" - 34.75" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Wattage: | 800 Watts |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Stainless Steel Interior: | No |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 4 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24" |
| Height: | 33.375" |
| Width: | 23.75" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 16 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Slate |