GE GDT635HSMSS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | GE |
| SKU: | GDT635HSMSS |
| Specifications | |
| Smart Appliance: | Yes |
| Condensate Dry: | No |
| Status Light: | Yes |
| Fan Dry: | No |
| Steam Wash: | Yes |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 48 dBA |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| NSF Certified: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Air Dry: | No |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Wi-Fi: | Yes |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | No |
| Delicate Cycle: | No |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Rack Material: | Nylon |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 4 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24" |
| Height: | 33.375" |
| Width: | 23.75" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 16 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |