| Basic Info |
| Brand: | Hotpoint |
| SKU: | HDA3600RBB |
| Specifications |
| Color Class: | Black |
| Optional Heavy Door Spring Kit: | GPF100 |
| Non-Wood Countertop Kit: | GPF65 |
| series: | 3600 |
| CEE Rating: | Not Available |
| Tub Height: | Standard |
| Stemware Holder: | Yes |
| NSF Certified Sanitary Rinse Option: | No |
| NSF Certified: | No |
| Filtered Water: | No |
| Direct Feed: | No |
| Cutlery Rack: | No |
| Adjustable Racks: | No |
| 1/2 Rack Wash Options: | No |
| Self-cleaning Filter: | No |
| CSA Certified: | Yes |
| Warranty (Parts): | Limited 1-year entire appliance |
| Warranty (Labor): | Limited 1-year entire appliance |
| ETL Safety Listing: | Yes |
| Star-K Certified: | No |
| Width: | 24" |
| Product Weight: | 90 |
| Height: | 34" |
| Assembled Depth (In Inches): | 25.75 In. |
| Number of Cycles: | 3 |
| Quick Wash: | No |
| NSF Certified Rinse: | No |
| High Temperature Wash: | Yes |
| Hard Food Disposer: | Yes |
| Dry Type: | Both |
| Delay Start: | No |
| Number of Spray Arms: | 1 |
| Rack Material: | Nylon |
| Fold-Down Tines: | No |
| Adjustable Upper Rack: | No |
| Heavy Duty Wash: | No |
| Sensor Clean: | No |
| China/Crystal Setting: | No |
| Water Heating: | Yes |
| Water Filtration: | Yes |
| Rinse Aid Dispenser: | Yes |
| Stainless Steel Interior: | No |
| Tall Tub: | No |
| Cutlery Tray: | No |
| Child Lock: | No |
| Control Style: | Full Console |
| Electronic Display: | No |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 10A |
| Cycles: | 5 |
| Volts: | 120 Volts |
| Control Type: | Digital and Knobs |
| Depth: | 25.75" |
| Type: | Built-in |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Black |