| Basic Info |
| Brand: | Jenn-Air |
| SKU: | JDTSS245GX |
| Specifications |
| Condensate Dry: | Yes |
| Steam Wash: | No |
| Eco-Friendly Wash Cycle: | No |
| Color Class: | Panel Ready |
| Noise Level: | 38 dBA |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Heated Dry: | Yes |
| Tub Material: | Stainless Steel |
| Number of Racks: | 3 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Quick Wash: | Yes |
| Delicate Cycle: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Rack Material: | Nylon |
| Cutout Height: | 34" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Control Style: | Fully Integrated |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | Yes |
| Amps: | 15 Amps |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24.5" |
| Height: | 34.5" |
| Width: | 23.875" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 14 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Panel Readu |
Jenn-Air JDB1100AWBJenn-Air JDTSS246GS
© 2026 ItemTips