KitchenAid KDHE704DSS Techical Specification | |
| Basic Info | |
| Brand: | KitchenAid |
| SKU: | KDHE704DSS |
| Specifications | |
| Color Class: | Stainless Steel |
| Noise Level: | 39 dBA |
| Rinse Only Cycle: | Yes |
| Adjustable Racks: | Yes |
| Delay Wash: | Yes |
| Number of Racks: | 2 |
| Frequency: | 60 Hz. |
| Filter: | Manual |
| Quick Wash: | Yes |
| Exterior Width: | 24" |
| Hard Food Disposer: | No |
| Rack Material: | Nylon |
| Cutout Height: | 34" |
| Cutout Depth: | 24" |
| Cutout Width: | 24" |
| Approved for Outdoor Use: | No |
| Tall Tub: | Yes |
| Cutlery Tray: | Yes |
| Control Style: | Full Console |
| ADA Compliant: | No |
| Accepts Panels: | No |
| Amps: | 15 Amps |
| Cycles: | 6 |
| Volts: | 120 Volts |
| Depth: | 24.75" |
| Height: | 34.5" |
| Width: | 23.875" |
| Type: | Built In |
| Capacity: | 16 Place Settings |
| Energy Star: | Yes |
| Color: | Stainless Steel |